تبلیغات
صورتی - دانشمندان هاروارد موفق شدند موش‌های پیر را جوان کنند
صورتی
تو رو میکشم به آسمون دلهای عاشق
 

پیری یکی از مسائلی است که از دیرباز ذهن انسان را مشغول به خود کرده است . در داستان‌ها وافسانه‌های قدیمی‌ به اکسیر و یا معجون جوانی اشاره می‌شود. یکی دوسال پیش، فیلم “سرگذشت عجیب بنجامین باتن” با شرکت براد پیت به همین موضوع ‌پرداخته بود. فرایند پیری ناخوشایند و ناخواسته و حتی از نظر بسیاری، غیرضروری می‌باشد. استدلال این عده این است که با وجود اینکه سلول‌های بدن مرتباً تجدید می‌شوند، چرا نمی‌توانیم از تخریب اعضای بدن که منجر به ناراحتی ، ضعف ومرگ می‌شود جلوگیری کنیم.

اکنون دانشمندان دانشگاه ‌هاروارد می‌گویند این کار ممکن است. آنها با کنترل فرایندهای ژنتیکی معین در موش، نه تنها روند پیری را متوقف کرده‌اند، بلکه بطور چشمگیری توانسته‌اند این روند را معکوس کنند. بی شک این کشف عظیمی ‌است ولی باید گفت، عملی شدن این موضوع در مورد انسان‌ها، همراه با عواقب وحشتناکی خواهد بود.
دانشمندان در تحقیقات خود بر روی قسمتی از فرایند تقسیم سلولی به نام کاهش و کوتاه شدن telomere  تمرکز کرده‌اند. اگر شما درتصویر یک کروموزوم دقت کنید، در قسمت انتهایی هر رشته، کلاهک‌های کوچکی خواهید دید که telomere نامیده می‌شوند.

وظیفه‌ی telomere‌  جلوگیری از مفقود شدن DNA در طی فرایند تقسیم سلولی است. با از بین رفتن telomere ، سلول‌ها قابلیت تقسیم سلولی را ازدست داده و طبیعتاً اعضای بدن با گذشت زمان، شروع به تخریب می‌نمایند. دانشمندان با تزریق دوباره‌ی این ماده به سلول‌های یک موش پیر و ضعیف، مشاهده کردند که نه تنها فرایند پیری اعضای بدنِ فرسوده‌ی موش متوقف شد، بلکه عضوها به حالت جوانی خود برگشتند.
متأسفانه با وجود اهمیت فوق العاده‌، نتایج این تحقیق برای به حقیقت پیوستن در زندگی معمولی، با مشکلات جدی روبرو است. اولاً موش مورد آزمایش از نظر ژنتیکی طوری دستکاری شده بود که فاقد telomere بود و ممکن است نتیجه‌ی آزمایش برروی یک موش معمولی متفاوت باشد. مورد دوم و مهمتر، افزایش telomere در انسان‌ها، نشانه‌ای از وجود اغلب سرطان‌های بدن انسان می‌باشد. لذا اگر شما هم خواهان یک جرعه از معجون جوانی بنجامین باتن هستید، احتمالا شدیدا بیمار خواهید شد.
به نظر می‌رسد باید فعلا به این موضوع، خوش بینانه بنگریم و دلخوش باشیم که اکسیر جوانی پیدا شده است.

منبع: پیچ گوشتی


طبقه بندی: علمی،  پزشکی، 
برچسب ها: پیر، پیری، جوان، جوانی،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 10 آذر 1389 توسط | نظرات ()
برای خواندن مطالب بیشتر به وبلاگ دیگر من مراجعه کنید :
www.dotnetdream.mihanblog.com
برای خواندن مطالب باز جدیدتر به وبلاگ جدید من مراجعه کنید :
www.dotnetboy.ir
درباره وبلاگ
موضوعات
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
»
پیوند ها
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :